Mi a zsír?
A zsír egy szerves összetevő, amely szénből, hidrogénből és oxigénmolekulákból áll. A makronutriensek közül a zsírok tápanyagtartalma a legmagasabb, koncentrált energiaforrás. A zsír 9 kalóriát tartalmaz grammonként, szemben a szénhidrát és fehérje 4 kalóriájával. 2 fő típusa létezik: a telített és a telítetlen zsírok. A telített zsír szobahőmérsékleten szilárd, míg a telítetlen folyékony.
Miért fontos?
Az emberi szervezet megfelelő működése érdekében fontos a zsírfogyasztás. A zsír energiaraktározó, de a szervek védelmében, a bőr és haj állagában is fontos szerepet játszik, de egyes - a zsírban oldódó vitaminok szállításában és felszívódásában is elengedhetetlen.
Tehát az ember táplálékának elengedhetetlen, ám igen problematikus összetevői a különböző zsírok. Manapság sok ember számára szinte egyet jelentenek az egészségtelen életmóddal, pedig nélküle szervezetünk nem képes működni. A kisebb zsírfogyasztás ugyan egészséges, teljesen azonban nem szabad lemondani róla.
A zsír az egyik legmagasabb kalóriaértékkel bíró tápanyag. Mégis fontos biztosítani a szervezetünk számára, mert elősegítik az erőteljes fizikai teljesítmény meglétét, azonban de beteggé, és elhízottá is tehetnek bennünket, ha nem a megfelelő minőségben és mennyiségben esszük őket.
Még diétában is rendkívül fontos a megfelelő zsír bevitele.
Zsír vagy a szénhidrát az elhízás okozója?
„A zsír zsírossá tesz!" hangzik manapság mindenfelől, és valóban alig akad, aki kétségbe vonná a magazinokban megjelenő „low fat" receptek és diéták helyességét. A probléma itt inkább a zsír milyenségével és mennyiségével van. Attól még nem fog senki lefogyni, ha nem eszik egy gramm zsírt sem, de vég nélkül tömi magába a szénhidrátot.
Dönteni kell, a zsírt választod vagy a szénhidrátot?!
Testünk fő energia forrása szénhidrát vagy zsír lehet. Én magam, és ennek a blognak az írásai a szénhidrátot részesítik előnyben. A paleo vagy a ketogén étkezés, diéta, életmód (ki minek nevezi) például a zsírt. Én hiszem, hogy a paleo étkezés egészséges (a szénhidrát mellőzésétől rengeteg cukorbeteg vagy más jellegű súlyos beteg gyógyult fel, lett jobban tőle vagy javult meg jelentős mértékben az életminősége). Őszintén megmondom, már játszottam a gondolattal, hogy áttérek a zsír alapú energia bevitelre, mert kíváncsi vagyok, hogy viselkedne ez esetben a szervezetem, lehet-e a mosatni életmódnál is jobban érezni magam? Tehát előfordulhat, hogy egyszer még meg is próbálom a zsír alapú életmódot. Mindemellett azt is látom, hogy a mai kor embere számára, akik a szénhidráton nevelkedtek sokkal több lemondással jár egy paleo életmód, mint a szénhidrát alapú.
Megjegyzem, hogy mind a két energia forrás követői egészségesen élnek, az egészséges életmód alapfeltételei nem különböznek. Megfelelő minőségű és mennyiségű és arányú étel / tápanyag bevitel és testmozgás. Tehát nyílván paleo-ban sem a hidrogénezett étolajban sütik a húst, nem isznak tejet, nem esznek cukrot vagy asztali sót, stb.
A zsíros oldal tapasztalatait nem tudom megosztani veletek, de rengeteget olvastam a témában, és lényegében én azt látom, hogy a szénhidrát és a zsír nem működik együtt. Valamelyiket előnyben kell részesíteni, de természetesen a másikat sem szabad teljes mértékben elhagyni, mert súlyos következményei lehetnek.
Tudományosan: miért hízlal a zsír, ha a szénhidrát fogyasztásod normál vagy magas?
Ha a szervezet különböző energiaforrásokhoz jut hozzá, először a szénhidrátokat hasznosítja, csak ez után lát neki a fehérjéknek valamint alkoholoknak, és csak a sor végén következik a zsírok elégetése.
Ha a bevitt zsírok aránya megegyezik vagy magas a szénhidráthoz képest, a zsírok jelentős része nem használódik fel (hiszen előbb a szénhidrátot égeti el és ha abból már kinyerte a szükséges energiát, nincs többre szüksége zsírból), azaz a szervezet csak a bevitt zsír egy részét képes energiaként hasznosítani. Ami ezen felül megmarad, azt raktározza. A zsírokat, mint ideális energiatárolókat a természet pont erre a biológiai feladatra hozta létre. Természetesen a tárolás alapfeltétele a túltápláltság (magasabb kalória bevitel, mint amire a szervezetnek szüksége van).
Azért azt tisztázzuk, hogy nem minden gramm zsír hizlal. A túlsúly kialakulásához a túltápláltság (ami könnyen összejön szénhidrátból) és a magas zsírkalória bevitel kombinációja szükséges. A szervezet a könnyű munkához szükséges energiát a szénhidrátok elégetésből nyeri. Vegyes táplálkozás esetén, amikor a szervezetbe egyaránt jut, fehérje, zsír és szénhidrát, a szénhidrát kerül felhasználásra elsőnek. Az ülő munkát végző, keveset mozgó ember szervezete gyakorlatilag sosem nyúl hozzá zsírtartalékaihoz. A kalóriadús zsírok, melyeket oly szívesen és nagy mennyiségben tömünk magunkba sültkrumpli, édességek, chips és társaik formájában, kevés mozgás mellet sosem kerülnek felhasználásra. Sőt, egyenesen a szervezet zsírraktáraiba jutnak, ahol aztán hosszú időre tárolódnak.
Akkor, az, hogy lehetséges, hogy a paleo (zsíralapú) életmód nem hízlal?
Az életmód lényege, hogy a szénhidrátok megvonásával arra kényszerítjük a szervezetet, hogy zsírokból fedezze energiaigényét. Ha alacsony a szénhidrát beviteled, de magas a zsír, a szervezeted át fog állni zsír alapú üzemmódba és a bevitt zsírt fogja felhasználni energia forrásnak.
Természetesen ez, mint mondtam, csak akkor működik, ha alacsony szénhidráton vagy. De hát akkor elég egyszerűnek hangzik a megoldás, át kell állni magas zsírbevitelre! Át lehet... de az egy másik fajta szemlélet, egy másik fajta rendszer, amely életmódnak szintén meg vannak a maga "szabályai". Tehát fejetlenül ne kezdj zsírt falni, ha képes vagy lemondani a lisztekről, kenyérről, a zsemléről, sütikről, a rízsről, krumpliról, tejtermékekről, hüvelyesekről, stb... és inkább szeretnél enni kolbászt, szalonnát, hurkát, tepertőt, olajos magvakat, sok húst és zöldséget, akkor javaslom, hogy informálódj a paleo életmódról, mielőtt le teszed egyik vagy másik energiaforrás mellett a voksod. Ha cukor beteg vagy, vagy IR-es akkor mindenképpen a zsír alapú életmódot javaslom. De bárki más számára is ugyanúgy lehet testhezállóbb megoldás életmódváltás terén.
Akkor a fehérje nem is hízlal?
Ha a napi energia és fehérje igényeden túl eszed, akkor igen. Ha több kalóriát viszel be, mint amire szükséged van, akkor hiába fehérje, a tested nem tud vele mit kezdeni és az bizony átalakul, és zsírként fog raktározódni. A zsír azért veszélyes, mert vegyes energia forrás bevitelnél utoljára kerül felhasználásra, és a legmagasabb a kalória értéke (9 kalória, míg a fehérje és szénhidrát 4).
Tények a napi átlagos zsírbevitelről
A naponta bevitt energia maximum 30%-a származhat a zsírokból. Az ajánlott kalóriabevitelt tekintve, amely felnőtt nőknél 2000-2200 kcal, ez a mennyiség kb. 650 kcal, ami 70g zsírnak felel meg. Ezt a mennyiséget hamar el lehet érni: Egy pár virsli majonézzel és hasábburgonyával 87g zsírral „gazdagítja" fogyasztóját, és a nap ezzel ugye nem ért véget.
Ez mind szép és jó, de akkor milyen fajta zsírt ehetek?
Zsíros cikkek folytatása következik a napokban...
Források
Utolsó kommentek